През последното десетилетие консумацията на кокосово масло като част от диетата придоби по-голяма популярност, препоръчвано като добър избор в борбата с наднорменото тегло, като топи коремните мазнини и намалява чувството на глад, повишава енергията, има антимикробно действие и дори с възможни положителни ефекти върху забавянето на прогресията на болестта на Алцхаймер. 

Но нека погледнем по-отблизо какво има да каже науката – кое е факт и кое е само твърдение, което все още не е подкрепено с научни доказателства.

Кокосовото масло е едно от малкото растителни масла, състоящи се основно от наситени мастни киселини. Основният му компонент е лауриновата киселина, съставляваща около 48% от общото съдържание на мазнини.

Един от основните аргументи защо тази мазнина е полезна е, че кокосовото масло се състои от средноверижни мастни киселини, които са различни от дълговерижните мастни киселини и следват различен път в организма, като не се усвояват като дълговерижните мастни киселини. Средноверижните мастни киселини са по-разтворими във вода и затова се пренасят чрез кръвта директно в черния дроб, за да се използват като гориво.

Според публикация на Харвардското училище за обществено здраве, „кокосовото масло не съдържа холестерол, фибри и само следи от витамини, минерали и растителни стероли. Растителните стероли имат химическа структура, която имитира холестерола в кръвта и може да помогне за блокиране на усвояването на холестерола в тялото, но количеството, което се намира в няколко супени лъжици кокосово масло, е твърде малко, за да има благоприятен ефект“. „Кокосовото масло съдържа предимно лауринова киселина, която не е средноверижна мастна киселина. Лауриновата киселина се абсорбира по-бавно и се усвоява като всички останали дълговерижни мастни киселини. Така че ползите за здравето, докладвани по отношение на специално обработено кокосово масло, което съдържа триглицериди със средна верига, различни от лауринова киселина, не могат да бъдат приложени директно към търговските кокосови масла.“ (1)  

Според същия източник, въз основа резултатите от седем контролирани проучвания, е установено, че кокосовото масло повишава нивата на вредния LDL холестерол. Вземайки предвид тези резултати, през 2017 г. Американската сърдечна асоциация е извела препоръки да не се използва кокосово масло и предлага ограничаване на всички наситени мазнини. (2) 

Научна статия от 2019 г. относно ефектите на кокосовото масло върху кардиометаболичния профил гласи, че кокосовото масло съдържа толкова калории и общо съдържание на мазнини, колкото други източници на мазнини, около 120 калории и 14 грама мазнини в една супена лъжица. Кокосовото масло трябва да бъде ограничено и включено в актуалните препоръки за прием на наситени мазнини, който трябва да бъде до 10% от общия калориен прием. (3) 

Тогава как можем да обясним все още огромната популярност на кокосовото масло? На първо място, много хора не търсят научни доказателства за твърдението за ползите от конкретна храна. По-голямата част от тях просто прочитат статия, в която се казва, че дадена храна или хранително вещество са много полезни за  здравето или за конкретен здравословен проблем и не биха се задълбочили, за да намерят доказателства в подкрепа на твърдението. Те биха включили директно препоръчаната храна в диетата си поради предполагаемата полза за здравето. В случая с кокосовото масло се твърди, че може да помогне в борбата с наднорменото тегло, има антиоксидантни свойства и дори може да забави развитието на болестта на Алцхаймер.  Второ, четем, как знаменитости се кълнат в чудотворните свойства на кокосовото масло за отслабване и поддържане на красотата и здраветж. Не на последно място, привържениците на тезата за ползите от кокосовото масло изтъкват като основен аргумент, че това масло се състои от средноверижни мастни киселини, които са различни от дълговерижните мастни киселини и следват различен път в организма, не се усвояват като дълговерижните мастни киселини. Последното, както сочи науката, не е вярно. 

Проучванията за ефекта върху здравето и потенциалните ползи от кокосовото масло обаче не са доказали твърденията, че кокосовото масло е добро за вас. Проста проверка в мрежата показва, че бизнесът с кокосово масло е печеливш бизнес с много малко капиталови инвестиции. Кокосовото масло се използва широко в козметиката от много години, но популяризирането му като част от здравословното хранене издига търсенето на ново ниво, тъй като точно в хранително-вкусовата промишленост оборотът и потреблението на продуктите е много по-бързо. Така че в случая с бизнеса причината за подобни твърдения е финансовата печалба. Бизнесът, който прави много пари от продажбите на кокосово масло, определено ще се възползва от имиджа на кокосовото масло като здравословна мазнина. Както всички знаят, има доста хора, за които затлъстяването е проблем и които биха опитали всяка храна или добавка, която обещава добри резултати в борбата с наднорменото тегло. Някои от публикациите по темата в различни списания също могат да бъдат свързани с бизнеса с кокосово масло, например известна личност е пробвала с кокосово масло и е успяла да отслабне. 

Като специалист обаче бих препоръчала кокосовото масло предимно за външна употреба. Ако готвите с него, би било по-добре да го ограничите и да не го използвате много често. 

Използвани източници:

(1) https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coconut-oil/

(2) (https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIR.0000000000000510)  

(3) Coconut oil intake and its effects on the cardiometabolic profile – A structured literature review (2019 article, authors Santos, Howell, Earnest, Teixeira).

Additional resources:

1) https://www.medicalnewstoday.com/articles/282857

2) Walter C. Willett, M.D. – Harvard school of public health, Department of Nutrition, article from 2019

bg_BGБългарски