Непрекъснато чуваме, че е много добре да се ядат плодове и зеленчуци целогодишно, независимо от сезона. А през зимата да ядем много цитрусови плодове, които ще ни осигурят незаменимия витамин С за защита от вируси. Но какво казва науката и наистина ли плодовете и зеленчуците са толкова здравословни, ако са извън сезона или региона си?

В последните години свикнахме да ядем пресни зеленчуци целогодишно. Оставям настрана това, че в много случаи освен, че са отгледани в парници, съдържанието на ценни вещества в тях е сведено до минимум, а и за транспортирането им е възможно да са обработени с различни химикали за осигуряване на по-голяма трайност и по-добър вид. Не е тайна, че за да узреят по-бързо ягодите и да дадат добра реколта от едри плодове, те се подхранват с химикали. Направено изследване на Американския Департамент по земеделие през 2013 сочи, че в ягодите са открити метил бромид, хлоропикрин и телон (1,3-D). Тези вещества, наречени фумиганти, се свързват с рак, хормонални смущения и проблеми в развитието на децата. (1)

За съжаление и много по-скорошна публикация – от 2019 година, сочи същото. По тази причина ягодите извън сезона им не са добър избор като източник на витамин С.

Но не само заради това следва да се замислите дали предоставяте на тялото си повече ценни или повече опасни вещества, когато купувате плодове и зеленчуци извън сезона. Да, свикнали сме, когато през зимата кажем „витамин С“ веднага да се сетим за портокали и цитруси изобщо.

Може и да Ви звучи странно, но според китайската медицина всяка храна има определени свойства – загряващи и охлаждащи например. Цитрусовите плодове, които свързваме с наличието на витамин С всъщност няма да Ви помогнат при простудно заболяване през зимата, а е възможно и да затормозят организма Ви допълнително. Това е така, защото от една страна те имат така наречените охлаждащи организма свойства, а от друга всички проведени изследвания доказват, че витамин С само леко съкращава продължителността на простудното вирусно заболяване, а не Ви спасява от него, нито облекчава симптоматиката. Да, витамин С е важен за организма. Обаче зимата можете да си го набавите и от други източници – например кисело зеле, готвени броколи, като дори печените картофи съдържат витамин С – в един среден по размер картоф се съдържат 17 милиграма витамин С, което се равнява на 28 процента от препоръчителния дневен прием.

В заключение – при простудно или вирусно заболяване не залагайте на цитруси и повишен прием на витамин С. Обърнете се към добрата бабина пилешка супа и билкови чайове – цвят от бъз, мащерка, липа. Те ще сгреят тялото Ви и ще му помогнат да се справи с вируса по-бързо.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

bg_BGБългарски