Отговорът е – ходенето. Но с едно важно уточнение – активно и редовно. Дейността, на която се учим от най-ранна детска възраст, е тази, за която телата ни са създадени. И точно ходенето е това, което е най-добро като активност.
Ето и няколко изненадващи ползи от редовните разходки:
Полза 1: Контрол над теглото – според изследване на Харвардското медицинско училище, направено сред повече от 12000 лица, ходенето противодейства на ефекта на гените, отговорни за затлъстяването. Учените са установили, че при онези от участниците, които правели разходки с бърз темп за около час всеки ден, ефектът от действието на тези гени, е бил намален наполовина.
Полза 2: Скорошни изследвания потвърждават, че ходенето може да намали желанието за похапване, както и приема на различни храни, съдържащи захар.
Полза 3: Намалява риска от развиване на рак на гърдата. Учените вече имат доказателства, че физическата активност, каквато и да е тя, намалява риска от рак на гърдата. Но е установено, че ходенето намалява този риск дори при жени с повишени рискови фактори, като наднормено тегло или прием на хормони. Условието е да се ходи по един час на ден, ежедневно.
Полза 4: Облекчава болките в ставите. Според няколко проведени изследвания, ходенето намалява артритните болки и освен това ходенето по 8 до 10 километра седмично може дори да предотврати появяването на артрит. Ходенето защитава ставите – особено коленните и тазобедрените, които са най-уязвими към поява на остеоартрит – като осигурява смазването им и укрепва мускулите, които ги поддържат.
Полза 5: Засилва имунитета. Ходенето може да ви помогне да се предпазите по време на грипния сезон. Проучване сред над 1000 мъже и жени е установило, че онези, които са ходили поне 20 минути на ден, поне 5 дни в седмицата, са имали 43% по-малко „болни“ дни от тези, които са спортували веднъж седмично или по-малко. И ако са се разболели, то е било за по-кратко време и симптомите им са били по-леки.
Всичко казано дотук безспорно доказва ползата от ходенето, като условието е единствено да отделяте по един час дневно и да вървите с най-бързото темпо, на което сте способни. При мен с моя работен ден и семейна ангажираност това не беше никак лесно. Но си наложих да ставам съвсем рано и да правя сутрешната си обиколка от 4.5 километра всеки ден. Резултатът не дойде бързо, но един месец по-късно вече започнах да отслабвам видимо. Нормално е, ако нямате тренинг, на третия или четвъртия ден се почувствате много изморени и неспособни да вървите изобщо. Направете един ден почивка и след това продължете. Важното е да не се отказвате и да вървите стегнато и в темпо, и – всеки ден. Така че – слагайте удобните обувки и започвайте от днес 🙂
Използван източник: Харвардско Медицинско училище, публикация от 2022 за ползите от ходенето.